بهینه سازی موتور جستجو(SEO) چیست؟

سئو یک رشته بازاریابی است که در آن تمرکز بر روی قابلیت دیده شدن فزاینده نتایج مربوط به موتور جستجوی تشکل یافته (که نیازی به پرداخت حق عضویت ندارد) است و هر دو عنصر فنی و ابتکاری مورد نیاز برای بهبود رتبه، هدایت ترافیک و افزایش آگاهی در موتورهای جستجو را در بر می گیرد. در سئو جنبه های بسیاری وجود دارد که طیفی شامل کلمات موجود بر روی صفحه وب شما تا روشی که سایت های دیگر با شما پیوند برقرار می کنند، را شامل می شود. گاهی اوقات سئو فقط به این معنی است که مطمئن شوید سایت شما به روشی سازماندهی شده است که موتورهای جستجو آن را درک می کنند.

البته سئو فقط به معنی ساخت وب سایت هایی نیست که مورد پسند موتورهای جستجو باشند. بلکه به معنای این نیز هست که سایت شما برای استفاده مردم هم بهتر شود. در Moz ما دست در دست یکدیگر به این اصول معتقدیم.

این راهنما برای توصیف تمام قسمت های سئو طراحی شده است- از پیدا کردن اصطلاحات و عبارات(کلمات کلیدی) که موجب ایجاد ترافیک در وب سایت شما می شود تا مورد پسند قرار دادن سایت شما برای موتورهای جستجو و ساخت لینک و بازاریابی برای ارزش منحصر به فرد وب سایت شما. اگر در مورد این موضوعاتی که اشاره شد، سر در گم هستید، نگران نباشید، ما برای کمک به شما اینجا هستیم.

چرا وب سایت من به سئو نیاز دارد؟

حجم عمده ای از ترافیک وب توسط موتورهای جستجوی تجاری مشهور مانند گوگل، بینگ، و یاهو هدایت می شود. با وجود آنکه رسانه های اجتماعی و انواع دیگری از ترافیک نیز می تواند برای وب سایت بازدیدکننده به ارمغان بیاورد ولی موتورهای جستجو روش اصلی مسیریابی برای اکثر کاربران اینترنت می باشد. و این امر صرفنظر از اینکه سایت شما محتوا، خدمات، محصولات، اطلاعات، و یا هر چیز دیگری را فراهم می کند، همواره درست است.

هر کدام از موتورهای جستجو در ارائه هدفمند ترافیک روش منحصر به فردی دارند – بازدیدکنندگان به دنبال آن چیزی می گردند که شما پیشنهاد می کنید. موتورهای جستجو همان جاده ای هستند که این اتفاق را ممکن می سازند. اگر موتورهای جستجو نتوانند سایت شما را پیدا کند، و یا مطالب شما را به پایگاه های داده خود اضافه کنند، شما فرصت های باور نکردنی را جهت هدایت ترافیک به سایت خود از دست خواهید داد.

پرسش های جستجو – کلماتی که کاربران در کادر جستجو تایپ می کنند، ارزش فوق العاده ای دارد. تجربه نشان داده است که ترافیک موتور جستجو می تواند موجب موفقیت(یا شکست) یک سازمان شود. هدایت ترافیک هدفمند به سوی یک وب سایت می تواند تبلیغات، درآمد، و عرضه ای را که شبیه هیچ کانال دیگری از بازاریابی نیست، فراهم کند. سرمایه گذاری در زمینه سئو می تواند نرخ استثنایی بازگشت سرمایه را در مقایسه با دیگر انواع بازاریابی و تبلیغات در پی داشته باشد.

چرا موتورهای جستجو بدون سئو نمی توانند سایت مرا شناسایی کنند؟

موتورهای جستجو هوشمندند، اما هنوز هم به کمک نیاز دارند. موتورهای جستجوی مشهور همواره در تلاشند تا تکنولوژی وب گردی خود را بهبود بخشیده و نتایج بهتری را به کاربران بازگردانند. با این حال، درباره اینکه موتورهای جستجو چگونه می توانند کار کنند، محدودیت هایی نیز وجود دارد. در حالی که سئوی مناسب می تواند هزاران بازدید کننده را به سمت شما سوق داده و موجب افزایش توجه به سایت شما شود، سئوی نامناسب می تواند سایت شما را در اعماق نتایج جستجو دفن کرده و آن را از دیدگان مخفی سازد.

سئو علاوه بر اینکه محتوا را در اختیار موتورهای جستجو قرار می دهد، همچنین می تواند رتبه بندی را افزایش دهد به طوری که محتوای مورد نظر جستجوگران به آسانی در دسترس آنها قرار گیرد. رقابت در اینترنت به طور فزاینده ای در حال شدیدتر شدن است و آن دسته از شرکت ها که مجهز به سئو می شوند، از دید بازدیدکنندگان و مشتریان دارای برتری هستند.

آیا من می توانم سئو را برای خودم انجام دهم؟

دنیای سئو پیچیده است، اما اکثر مردم به راحتی می توانند اصول اولیه آن را درک کنند. حتی مقدار کمی از دانش می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. آموزش های رایگان زیادی درباره سئو بر روی وب به طور گسترده در دسترس است، از جمله همین راهنمایی که مطالعه می کنید. با داشتن چنین راهنماهایی و نیز کمی تمرین شما به خوبی می توانید راه خود را در تبدیل شدن به یک استاد طی کنید.

بسته به وقتی که اختصاص می دهید، تمایلتان برای یادگیری، و پیچیدگی وب سایت شما، ممکن است تصمیم بگیرید که برای سر و سامان دادن به کارها به یک متخصص نیاز دارید. شرکت هایی که روش سئو را در پیش می گیرند، می توانند متفاوت باشند؛ برخی از آنها با تمرکز بسیار تخصصی و بقیه با رویکرد گسترده تر و کلی تر.

در هر صورت، خیلی خوب است که شرکت بخواهد مفاهیم اصلی آن رادرک کند.

چه مقدار از این مقاله را باید بخوانم؟

اگر در مورد بهبود ترافیک جستجو جدی هستند و با سئو آشنا نیستید، توصیه می کنیم این راهنما را از ابتدا تا انتها بخوانید. ما سعی کرده ایم تا آنجا که ممکن است آن را مختصر و مفید و آسان ارائه دهیم. برای کسانی که یک نسخه PDF قابل چاپ را ترجیح می دهند، یک نسخه وجود دارد و نیز ده ها منبع دارای لینک به دیگر سایت ها و صفحاتی که شایسته توجه هستند.

برای درک شیوه های موثر بهینه سازی موتورهای جستجو، مطالعه همه قسمت های این راهنما مهم است.

فصل ۱ چگونه موتورهای جستجو کار می کنند؟

موتور جستجو دارای دو وظیفه اصلی است: خزندگی و ساخت ایندکس، و ارائه لیستی رتبه بندی شده از سایت هایی که مرتبط ترین محتوا را دارند به کاربران جستجو.

 1. خزندگی و ایندکس سازی

شبکه جهانی وب را به عنوان شبکه ای از ایستگاه ها در سیستم متروی یک شهر بزرگ تصور کنید.

هر ایستگاه یک سند منحصر به فرد(معمولا یک صفحه وب، گاهی نیز فایل های PDF، JPG، و دیگر فایل ها) است. موتورهای جستجو نیاز دارند تا کل شهر را “بخزند” و تمام ایستگاه های موجود در طول راه را پیدا کنند، بنابراین باید از بهترین مسیر در دسترس- لینک ها استفاده کنند.

 1. خزندگی و ایندکس سازی
 2. خزندگی و ایندکس سازی از میلیاردها سند، صفحه، فایل، خبر، فیلم، و رسانه موجود در شبکه جهانی وب.
 3. ارائه پاسخ
 4. ارائه پاسخ به پرسش های کاربر، اغلب از طریق لیست هایی از صفحات مرتبط که آنها را بازیابی کرده و بر اساس میزان ارتباط با پرسش رتبه بندی کرده اند.

ساختار لینک وب سرورها برای اتصال تمام صفحات با هم.

لینک ها به ربات های خودکار موتورهای جستجو به نام “خزنده” یا “عنکبوت” اجازه می دهند تا به میلیاردها سند پیوسته به هم در وب دسترسی پیدا کنند.

هنگامی که موتورها این صفحات را پیدا می کنند، کد آنها را کشف کرده و قطعات منتخب را در پایگاه داده های عظیم ذخیره می کنند تا بعدا وقتی در هنگام پاسخ به یک جستجو مورد نیاز بودند، در اختیار قرار گیرند. برای انجام وظیفه خطیر نگهداری میلیاردها صفحه که می تواند در کسری از ثانیه قابل دسترسی باشد، شرکت های صاحب موتور جستجو در سراسر جهان مراکز داده ساخته اند.

در این مراکز ذخیره سازی عظیم هزاران ماشین وجود دارد که حجم وسیعی از اطلاعات را به سرعت پردازش می کنند.

وقتی یک نفر جستجویی را در یکی از موتورهای بزرگ جستجو انجام می دهد، آنها نتایج را بلافاصله نمایش می دهند؛ حتی یک تاخیر یک یا دو ثانیه ای می تواند موجب نارضایتی شود، بنابراین این موتورها سخت کار می کنند تا پاسخ ها را هر چه سریعتر فراهم کنند.

 1. ارائه پاسخ

موتورهای جستجو ماشین های پاسخ دهنده هستند. هنگامی که شخصی جستجوی آنلاین انجام می دهد، موتور جستجو مجموعه میلیاردها سند را زیر و رو می کند و دو کار انجام می دهد: اول، فقط آن دسته از نتایج را که به این پرس و جو مربوط هستند باز می گردد؛ دوم، آن نتایج را با توجه به محبوبیت وب سایت حاوی اطلاعات رتبه بندی می کند. هم مرتبط بودن و هم محبوبیت در فرایند سئو تاثیرگذار است.

چگونه موتورهای جستجو مرتبط بودن و محبوبیت را تعیین می کنند؟

از نظر موتور جستجو، مرتبط بودن معنایی بیش از پیدا کردن صفحه ای حاوی کلمات مناسب و مرتبط دارد.

در روزهای اولیه پیدایش وب، موتورهای جستجو خیلی فراتر از این مرحله ساده نمی رفتند، و نتایج جستجو دارای مقادیر محدودی بودند. در طول سالیان، مهندسان هوشمند روش های بهتری برای مطابقت نتایج با پرسش های جستجوگران ابداع کرده اند. امروزه، صدها عامل بر میزان مرتبط بودن تاثیرگذارند ، و ما درباره مهمترین آنها در این راهنما بحث خواهیم کرد.

موتورهای جستجو معمولا فرض می کنند که هر چه سایت، صفحه، و یا سند محبوب تر باشد، اطلاعات موجود در آن باید با ارزش تر باشد. این فرض از نظر رضایت کاربران از نتایج جستجو نسبتا موفق بوده است.

محبوبیت و مرتبط بودن به صورت دستی قابل تعیین نیست. در عوض، این موتورها از معادلات ریاضی (الگوریتم) برای تشخیص سره از ناسره بهره می گیرند(ارتباط)، و سپس سره را به ترتیب کیفیت(محبوبیت) رتبه بندی می کنند.

این الگوریتم ها اغلب شامل صدها متغیر است. و در حوزه بازاریابی جستجو به آنها “عامل رتبه بندی” گفته می شود. Moz به طور خاص در مورد این موضوع منبعی فراهم کرده است: عوامل رتبه بندی موتور جستجو.

شما می توانید حدس بزنید که از نگاه موتورهای جستجو ایالت اوهایو مرتبط ترین و محبوب ترین صفحه برای پرسش “دانشگاه ها” است در حالی است که صفحه هاروارد ارتباط/محبوبیت کمتری دارد!

چگونه می توانم در این زمینه تا حدی موفق باشم؟

یا، “چگونه بازاریاب های جستجو به پیش می روند”

الگوریتم های پیچیده موتورهای جستجو ممکن است غیر قابل نفوذ به نظر برسند. در واقع، موتورها خودشان بینش کمی در مورد نحوه دستیابی به نتایج بهتر و یا جلب ترافیک بیشتر دارند. آنچه که انجام می دهند تا ما به بهینه سازی و بهترین شیوه ها دست پیدا کنیم در زیر شرح داده شده است:

اطلاعات سئو برگرفته از دستورالعمل وب مستر گوگل

توصیه گوگل برای به دست آوردن رتبه بهتر در موتور جستجو به شرح زیر است:

 • صفحات را در اصل برای کاربران تولید کنید، نه برای موتورهای جستجو. کاربران خود را گول نزنید و سعی نکنید محتوای نمایش داده شده برای موتورهای جستجو با محتوای نمایش داده شده برای کاربران متفاوت باشد، روشی که نام آن معمولا cloaking(پنهان کاری) است.
 • سعی کنید در سایت یک سلسله مراتب واضح و متن با لینک های مشخص وجود داشته باشد. هر صفحه بایستی از حداقل یک لینک متنی استاتیک قابل دسترسی باشد.
 • سایتی مفید و غنی از اطلاعات ایجاد کنید و صفحاتی بسازید که با وضوح و با دقت محتوای شما را توصیف می کنند. اطمینان حاصل کنید که تگ های <title> و ویژگی های ALT توصیفی و دقیق هستند.
 • از کلمات کلیدی برای ایجاد URL های توصیفی و کاربرپسند استفاده کنید. با استفاده از خطای ۳۰۱ یا ویژگی rel=”canonical” برای رسیدن به هر سند یک نسخه URL فراهم کنید تا کاربر محتوای تکراری دریافت نکند.

اطلاعات سئو برگرفته از دستورالعمل وب مستر بینگ

مهندسان بینگ در مایکروسافت توصیه های زیر را برای کسب رتبه بندی بهتر در موتور جستجویشان ارائه داده اند:

 • اطمینان حاصل کنید که یک ساختار URL نو و از نظر کلمه کلیدی غنی در محل وجود دارد.
 • مطمئن شوید که محتوا داخل رسانه های غنی(ادوبی فلش پلیر، جاوا اسکریپت، آژاکس) پنهان نشده و بررسی کنید که رسانه های غنی لینک ها را از چشم خزنده وب پنهان نکنند.
 • ایجاد محتوای غنی از نظر کلمات کلیدی و تطبیق دادن کلمات کلیدی با آنچه که کاربران در جستجوی آن هستند. تولید محتوای تازه به طور منظم.
 • متنی را که می خواهید ایندکس شود، در داخل تصاویر قرار ندهید. مثلا، اگر می خواهید نام شرکت و یا آدرس آن ایندکس شود، مطمئن شوید که آن در داخل آرم شرکت نمایش داده نمی شود.

هیچ ترسی نداشته باشید، از بازاریاب جستجو تبعیت کنید!

علاوه بر این توصیه های رایگان، بیش از ۱۵سال است که جستجو در وب متولد شده است، بازاریاب های جستجو روش هایی برای استخراج اطلاعات در مورد چگونگی رتبه بندی صفحات توسط موتورهای جستجو یافته اند. سئو و بازاریاب ها از این داده ها برای کمک به سایت های خود و مشتریان خود جهت دستیابی به موقعیت بهتر استفاده می کنند.

با کمال تعجب، موتورها از بسیاری از این تلاش ها حمایت می کنند، هر چند قابلیت دیده شدن عمومی پائین است. همایش هایی در زمینه بازاریابی جستجو، مانند Search Marketing Expo، Pubcon، Search Engine Strategies، Distilled، و MozCon مربوط به خود Moz توجه مهندسان و نمایندگانی از تمام موتورهای بزرگ را به خود جلب کرده است. نمایندگان جستجو همچنین گاه به گاه با شرکت آنلاین در وبلاگ ها، انجمن ها و گروه ها به وب مسترها کمک می کنند و مشاوره می دهند.

شاید برای وب مسترها جهت تحقیق درباره فعالیت موتورها هیچ ابزاری بهتر از استفاده آزادانه از موتورهای جستجو برای انجام آزمایش، تست فرضیه ها، و ابراز عقیده وجود نداشته باشد. از طریق این فرآیند تکراری – و گاهی اوقات پرزحمت – بوده است که حجم قابل توجهی از دانش در مورد عملکرد موتورها جمع آوری شده است. برخی از این آزمایش ها که ما برای انجام آن تلاش کرده ایم، چیزی شبیه به اینها بوده است:

 1. یک وب سایت جدید با کلمات کلیدی بی معنی ثبت کنید(مانند com).
 2. چندین صفحه در آن وب سایت ایجاد کنید، که در همه یک عبارت مشابه مضحک وجود داشته باشد(مانند yoogewgally).
 3. تا آنجا که ممکن است سعی کنید صفحات معادل هم باشند، سپس یکی یکی متغیرها را با قرار دادن متن، قالب بندی، استفاده از کلمات کلیدی، ساختارهای لینک، و غیره تغییر دهید.
 4. از صفحات ایندکس شده و به خوبی خزیده شده در دامنه های دیگر به لینک های دامنه خود ارجاع بسازید.
 5. رتبه صفحات در موتورهای جستجو را یافته و ثبت کنید.
 6. حالا با ایجاد تغییرات کوچک در داخل صفحات، تاثیر آن بر روی نتایج جستجو را ارزیابی کرده و تعیین کنید کدام یک از عوامل ممکن است در مقایسه با همتایان خود نتیجه جستجو را بالا یا پایین می کند.
 7. هر نتیجه ای را که به نظر موثر می رسد، یادداشت کنید، و آنها را دوباره در دامنه های دیگر و یا با شرایط دیگری تست کنید. اگر متوجه شدید که تست های متعدد به طور مداوم نتایج مشابهی را نشان می دهد، باید گفت که شانس آورده و موفق شده اید الگویی که توسط موتورهای جستجو مورد استفاده قرار می گیرد را کشف کنید.

یک تست نمونه که ما انجام داده ایم

در این تست، این فرضیه مورد بررسی قرار گرفته است که لینک ابتدای(بالاتر) صفحه وزن بیشتری نسبت به لینک پایین تر در صفحه دارد. برای تست فرضیه ما یک دامنه بی معنی با یک صفحه نخست ایجاد کرده ایم که لینک هایی به سه صفحه راه دور دارد که در همه آنها همان کلمه بی معنی دقیقا یک بار در صفحه ظاهر می شود. پس از خزیدن موتورهای جستجو در داخل آن صفحات، متوجه شدیم که صفحه ای که لینک بالاتری در صفحه نخست دارد در رتبه اول قرار می گیرد.

این فرایند مفید است، اما تنها فرایند مفید در کمک به آموزش بازاریاب جستجو نیست.

علاوه بر این نوع آزمایش، بازاریاب های جستجو همچنین می توانند هوش رقابتی را بسنجند و بفهمند که چگونه موتورهای جستجو از طریق درخواست ثبت اختراع نهادینه شده توسط موتورهای بزرگ در اداره ثبت اختراعات ایالات متحده کار می کنند. شاید معروف ترین آنها در این میان سیستمی بود که در اواخر دهه۱۹۹۰ میلادی در خوابگاه دانشگاه استنفورد منجر به ثبت گوگل شد، رتبه صفحه،ه با عنوان Patent #6285999: “Method for node ranking in a linked database.” مستندسازی شد. مقاله اصلی در مورد موضوع با عنوان – Anatomy of a Large-Scale Hypertextual Web Search Engine- نیز موضوع مطالعاتی قابل توجهی بوده است. اما نگران نباشید؛ قرار نیست برای تمرین سئو شما به عقب برگشته و یک دوره حساب دیفرانسیل و انتگرال را بگذرانید!

از طریق روش هایی مانند تجزیه و تحلیل ثبت اختراع، آزمایش، و آزمایش زنده، بازاریاب های جستجو در قالب یک جامعه به درک بسیاری از عملیات پایه موتورهای جستجو و مولفه های مهم ایجاد وب سایت ها و صفحاتی که دارای رتبه بالا و ترافیک قابل توجه باشند، نائل شده اند.

بقیه این راهنما به تشریح این مسائل اختصاص داده است. لذت ببرید!

فصل ۲: چگونه افراد با موتورهای جستجو تعامل برقرار می کنند

یکی از مهم ترین عناصر برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی آنلاین حول محور سئو، ایجاد و جذب همدلی از طرف مخاطبان است. وقتی بفهمید که بازار هدف شما به دنبال چه چیزی می گردد، خیلی موثرتر می توانید به آن دسته از کاربران دسترسی داشته و آنها را حفظ کنید.

باز هم تاکید می کنیم، “ساخت برای کاربران، نه برای موتورهای جستجو.” به طور کلی در جستجو افراد سه نوع پرسش را مطرح می کنند:

 • “انجام دادن” پرسش های تعاملی: من می خواهم کاری انجام دهم، مانند خرید بلیط هواپیما و یا گوش دادن به آهنگ.
 • “دانستن” پرسش های کسب آگاهی: من نیاز به اطلاعات دارم، مانند نام یک گروه و یا بهترین رستوران در شهر نیویورک.
 • “گشت و گذار در اینترنت” پرسش های مسیریابی: من می خواهم به مکان خاصی در اینترنت مانند فیس بوک و یا صفحه نخست NFL بروم.

وقتی که بازدید کنندگان پرسشی را در کادر جستجو تایپ می کنند و وارد سایت شما می شوند، آیا با آنچه که می بینند، راضی می شوند؟ این همان سوال اصلی است که موتورهای جستجو سعی دارند هر روز میلیاردها بار پاسخ دهند. مسئولیت اصلی موتورهای جستجو فراهم نمودن نتایج مورد نظر کاربران است. بنابراین از خود بپرسید مشتریان هدف شما به دنبال چه چیزی می گردند و مطمئن شوید که سایت شما آن را به آنها ارائه می دهد.

همه چیز با کلمات تایپ شده در یک کادر کوچک آغاز می شود.

با گذشت سالها نحوه استفاده افراد از موتورهای جستجو تکامل یافته است، اما اصول اولیه انجام یک جستجو تا حد زیادی بدون تغییر باقی مانده است. عملکرد بیشتر فرایندهای جستجو چیزی شبیه به این است:
۱٫      تجربه کردن نیاز به پاسخ، راه حل، و یا بخشی از اطلاعات.
۲٫      فرموله کردن آن نیاز در قالب رشته ای از کلمات و عبارات، که با نام “پرس و جو” نیز شناخته می شود.
۳٫     وارد کردن پرس و جو در یک موتور جستجو.
۴٫     پیمایش نتایج برای یافتن یک تطابق.
۵٫     کلیک کردن بر روی یکی از نتایج
۶٫     با دقت نگاه کردن برای یافتن راه حل یا لینکی به آن راه حل
۷٫     اگر حاصل رضایت بخش نبود، بازگشت به نتایج جستجو و پیمایش برای لینکی دیگر یا …
۸٫     انجام جستجوی جدید با اصلاح پرس و جو

 

قدرت واقعی بازاریابی درونی با سئو

چرا باید زمان، تلاش و منابع خود را صرف سرمایه گذاری بر روی سئو نمایید؟ وقتی به تصویر گسترده استفاده از موتور جستجو نگاه کنیم، داده های جذابی که حاصل مطالعات متعدد بوده است، پیش چشمان ما ظاهر می گردد. از آن میان ما مواردی را که تازه تر، مرتبط تر، و با ارزش تر بوده اند، انتخاب کرده ایم تا نه تنها به فهم این نکته دست پیدا کنیم که کاربران چگونه جستجو می کنند، بلکه کمک کنیم تا یک استدلال قانع کننده در مورد قدرت سئو ارائه گردد.

گوگل با هدایت پژوهشی در ماه اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی توسط شرکت comScore:

 • در ماه آوریل گوگل با ۴/۶۵ درصد از جستجوها رتبه اول و پس از آن یاهو با ۲/۱۷ درصد و مایکروسافت با ۴/۱۳ درصد رتبه های بعدی بازار جستجوی اصلی در ایالات متحده را به خود اختصاص داده اند. (جستجوی یاهو قدرت خود را از مایکروسافت می گیرد. در دنیای واقعی، اکثر وب مسترها درصد بسیار بالاتری از ترافیک خود را از گوگل می بینند که بیشتر از اعداد گفته شده فوق الذکر است.)
 • آمریکایی ها به تنهایی به طور متناوب ۳/۲۰ میلیارد جستجو در ماه انجام داده اند. که از این میان گوگل ۴/۱۳ میلیارد جستجو، و بعد یاهو(۳/۳ میلیارد)، مایکروسافت(۷/۲ میلیارد)، شبکه Ask(518 میلیون)، و AOL LLC (277 میلیون) را به خود اختصاص داده اند.
 • کل جستجوی هدایت شده توسط گوگل ۷/۶۷ درصد از همه پرسش های جستجو بوده و در رتبه بعدی بینگ با ۷/۲۶ درصد قرار می گیرد.

مطابق با گزارش اوت ۲۰۱۱ فورستر، میلیاردها دلار در بازاریابی آنلاین صرف شده است:

 • در سال ۲۰۱۶ هزینه های بازاریابی آنلاین بالغ بر ۷۷ میلیارد دلار بوده است.
 • این مقدار ۲۶ درصد از تمام بودجه های تبلیغاتی همراه را نشان می دهد.

جستجو در صفحات زرد جدید مطابق با گزارش بورک در سال ۲۰۱۱:

 • ۷۶ درصد از پاسخ دهندگان از موتورهای جستجو برای پیدا کردن اطلاعات در زمینه کسب و کار محلی استفاده کرده اند در مقابل ۲۴ درصد که متوسل به چاپ صفحات زرد شده اند.
 • در ۳۰ روز گذشته، ۶۷ درصد از موتورهای جستجو برای پیدا کردن اطلاعات محلی استفاده کرده اند، و ۲۳ درصد پاسخ دادند که از شبکه های اجتماعی آنلاین به عنوان منبع رسانه های محلی استفاده می کنند.

پژوهش اینترنتی موسسه پیو در اوت ۲۰۱۱ نشان داد:

 • درصدی از کاربران اینترنت که از موتورهای جستجو در یک روز معمولی استفاده کرده اند به طور پیوسته رو به افزایش بوده و از حدود یک سوم از تمام کاربران در سال ۲۰۰۲، به رقمی بالای ۵۹ درصد از تمام کاربران بزرگسال اینترنت رسیده است.
 • با این روند افزایش، تعداد کسانی که از یک موتور جستجو در یک روز معمولی استفاده می کنند در حال نزدیک شدن به ۶۱ درصد از کاربران اینترنت است که از پست الکترونیکی استفاده می کنند، و یا به صورت تمام وقت پای اینترنت هستند.

مطابق با گزارش های StatCounter گلوبال استات، ۵ موتور جستجو که ارسال ترافیک در سراسر جهان را بر عهده دارند، عبارتند از:

 • گوگل ۶۲/۹۰ درصد از ترافیک را می فرستد.
 • یاهو ۷۸/۳ درصد از ترافیک را می فرستد.
 • بینگ ۷۲/۳ درصد از ترافیک را می فرستد.
 • اسک جیوز ۳۶/. درصد از ترافیک را می فرستد.
 • بایدو ۳۵/. درصد از ترافیک را می فرستد.

مطابق با مطالعه سال ۲۰۱۱ اسلینگ شات سئو رتبه بندی نرخ کلیک به شرح زیر بوده است:

 • موقعیت اول در نتایج جستجوی گوگل ۲/۱۸ درصد از تمام ترافیک کلیک را دریافت می کند.
 • موقعیت دوم ۱/۱۰، سوم ۲/۷، چهارم ۸/۴، و بقیه کمتر از ۲ درصد از تمام ترافیک را دریافت می کنند.
 • موقعیت اول در نتایج جستجوی بینگ به طور میانگین نرخ کلیک معادل ۶۶/۹ درصد دارد.
 • به طور میانگین مجموع نرخ کلیک برای ۱۰ نتیجه اول ۳۲/۵۲ برای گوگل و ۳۲/۲۶ برای بینگ بود.

 

برخی از داده های جالب توجه که شما دریافت کرده اید!

 

چشم کاربران نتایج جستجو را بیشتر در قسمت بالای صفحه دنبال می کند، و نتایج جستجوی تشکل یافته در نتایجی که بابت آنها پول پرداخت شده است، مطابق با پژوهش سال ۲۰۱۱ منتشر شده در بلاگ یوزر سنتریک

همه این داده های مفید حاصل از تحقیقات، ما را به نتیجه گیری های مهمی در مورد جستجو در وب و بازاریابی از طریق موتورهای جستجو رهنمون می شود. به طور خاص، می توان نتایج زیر را بیان کرد:

 • جستجو بسیار، بسیار محبوب است. و هر سال رشد قدرتمندی حدود ۲۰ درصد را پشت سر می گذارد و تقریبا هر آمریکایی آنلاین است و میلیاردها نفر نیز در سراسر جهان.
 • جستجو موجب هدایت مقدار باور نکردنی از فعالیت های اقتصادی آنلاین و آفلاین می شود.
 • داشتن رتبه بالاتر در چند نتیجه اول برای قابلیت مشاهده شدن بسیار مهم است.
 • قرار گرفتن در بالای لیست نتایج، نه تنها بیشترین میزان ترافیک را در پی دارد، بلکه موجب جلب اعتماد مصرف کنندگان در زمینه شایستگی و اهمیت نسبی این شرکت و یا وب سایت می گردد.

یاد گرفتن مبانی و اصول سئو یک گام حیاتی در دستیابی به این اهداف است.

 • طراحی سایت شخصی جناب آقای دکتر خرسندی

  طراحی سایت شخصی جناب  آقای دکتر خرسندی نام وب سایت : خرسندی تاریخ تحویل :تیر ۹۶ آدرس وب سا…
 • تاثیر سئو وبلاگ در طراحی سایت

  امروز می خواهیم در مورد موضوع تاثیر وبلاگ در طراحی سایت باهم صحبت کنیم. در طراحی سایت که ا…
 • الگوریتم Rank Brain گوگل

    مقاله ای که در طراحی سایت اسپیناس می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم در مورد الگوریتم R…
 • CRM چیست ؟

  Crm چیست ؟ امروز در طراحی وب سایت اسپیناس به این موضوع میپردازیم یک شرکت برای بیزنس خود عل…
 • کمپین تبلیغاتی Advertising Campaign در طراحی وب سایت

    امروز در طراحی سایت اسپیناس می خواهیم در مورد یک موضوع داغ امروز صحبت کنیم. بیشتر م…
 • شبکه تحویل محتوا یا CDN در طراحی سایت

  امروز می خواهیم در طراحی سایت اسپیناس درباره شبکه تحویل محتوا یا CDN در طراحی سایت را با ه…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در seo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

چگالی کلمات کلیدی در سئو طراحی سایت

  بسیاری از کاربران که ما تماس می گیرند و در مورد نقش کلمات کلیدی در سئو مشاوره می خو…