انتخاب رنگ مناسب برای طراحی سایت

در این مقاله سعی داریم تا درباره انتخاب رنگ مناسب برای سایت شما صحبت کنیم! شاید به نظر بیاید که انتخاب رنگ مناسب برای طراحی سایت تنها با ذوق و سلیقه طراح حل میشود در حالی که این تصور اشتباه است. رنگ ها دارای هزاران طیف مختلف هستند که انتخاب رنگ مناسب با توجه به زمینه کاری شما کار اصلا آسونی نیست. انتخاب رنگ مناسب در کنار رنگ های اصلی در عین حال متناسب بودن با کار شما کار دشواری است.

تاثیر رنگ بندی صفحه بر جذب مخاطب

روانشناسان معتقدند که رنگ ها تاثیر زیادی بر روی ذهن انسان ها دارد. رنگ بندی که شما برای سایتتان استفاده میکنید میتواند بر جذب و یا دفع بازدید کنندگان شما تاثیر مستقیم بگذارد و یا شما را به هدفتان (به عنوان مثل جذب مشتری برای خرید محصول و یا انجام درخواستی از مخاطب) دور یا نزدیک کند. فرض کنید سایت شما دارای رنگ های خنثی است که نوشته های شما جلوه کافی را روی این کادرهای بی رنگ ندارند کاربر با ورود به سایت حتی قصد ترک سایت را میکند چون توانایی خواندن مطلب مورد نیازش را ندارد. بنابراین با نداشتن علم کافی در انتخاب رنگ مناسب در طراحی سایت شما در حال دفع مخاطب هستید.

رنگ مناسب سایت شما چیست؟

این که دقیقا چه نوع رنگ بندی مناسب سایت شما است به عوامل زیادی مرتبط است. به عنوان مثال سایت های دولتی معمولا از رنگ های آبی تیره و بنفش و .. برای طراحی سایت های خودشان استفاده میکنند. سایت های مخصوص کودک باید دارای طیف های رنگی شاد باشد و یا سایت های اتومبیل و خودرو از رنگ های قرمز و طلایی .. استفاده میکنند و پزشکان دارای طیف های رنگی آبی کم رنگ هستند…

انتخاب رنگ مناسب سایت کاملا بستگی به کار و نوع بازدیدکنندگان دارد. بسیاری از شرکت های شخصی طیف رنگی سایت را بر اساس رنگ لوگو سازمانی خودشان انتخاب میکنند که نشان دهنده اختصاصی بودن سایت آن ها است.

اصول انتخاب رنگ مناسب برای طراحی سایت

 • رعایت کنتراست رنگ ها

در طراحی سایت باید اصول اصلی در کنتراست رنگ ها رعایت شود و کاربر به راحتی بتواند متن مورد نظر خودش را بخواند. یعنی اگر مطالب سایت زیاد است از پس زمینه روشن با متن تیره استفاده شود تا چشم کاربر بعد از خواندن چند خط ازیت نشود و یا اگر میخواهید مطلبی را مورد توجه کاربر قرار دهید از پس زمینه تیره با متن روشن استفاده کنید که کاملا جلب توجه کند. اگر میخواهید کاربر تا انتهای مقاله شما را بخواند هیچ وقت از کنتراست بالا رنگی استفاده نکنید

 • شادابی رنگ بندی

اگر سایت شما دارای شادابی و طراوات بالایی باشد این شادابی به کاربر هم منتقل میشود. درست حدس زدید سایت ها و رنگ بندی آن ها میتواند حس خوب و یا بد را به بازدید کنندگان خودشان منتقل کنند. اگر سایت شما تیره و با رنگ بندی خنثی و بی روحی باشد سایت به نظر غمگین می آید در حالی که سایتی که دارای رنگ بندی شاد و با رنگ های روشن باشد به نظر پرانرژی می آید. معمولا در سایت های کودک و ورزشی .. این پر انرژی بودن بیشتر احساس میشود

 • انتخاب طیف های رنگی مکمل

در طراحی سایت حرفه ای رنگ های انتخاب شده باید دارای طیف های رنگی مکملی باشد تا جذاب و زیبا به نظر برسد. حتما با سایت هایی رو به رو شده اید که طیف رنگی که در کنار هم استفاده کرده اند به نظر شما فوق العاده جذاب به نظر میرسد درست مثل یک فروشگاه لباس شیک که از بهترین رنگ بندی های لباسش برای چیدمان ویترین خود استفاده کرده است تا مشتریان را به خود جلب کند. در طراحی سایت هم برای جلب بازدیدکنندگان خود باید ویترین سایت خود را زیبا بچینید.

انتخاب رنگ های مناسب برای طراحی سایت یکی از مهمترین اصولی است که متاسفانه بسیاری از طراحان به آن توجه نمیکنند در حالی که یک طراحی بر اساس رنگ های ملایم و جذاب میتواند در افزایش بازدیدکنندگان یک سایت تاثیر مستقیمی داشته باشد. رنگ بندی سایت میتواند یک کاربر را در سایت نگه دارد و یا اینکه سایت را برای همیشه ترک کند.

در مقالات بعدی بهترین سایت ها و نرم افزار هایی که هر طراح سایتی برای طراحی سایت هایش به آن نیاز دارد را به شما معرفی میکینم.در مقالات بعدی با ما همراه باشد.

 

 

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • تاثیر سئو وبلاگ در طراحی سایت

  امروز می خواهیم در مورد موضوع تاثیر وبلاگ در طراحی سایت باهم صحبت کنیم. در طراحی سایت که ا…
 • آموزش استفاده از فونت آیکن در طراحی سایت

  در سایت های مختلف حتما آیکن های گرافیکی جذابی را دیده اید که برای شبکه های اجتماعی و یا بر…
 • آموزش استفاده از فریم ورک بوت استرپ در طراحی سایت

  در مقاله قبلی در مورد بوت استرپ صحبت کردیم و گفتیم که چرا بوت استرپ فریم ورک محبوب بین طرا…
 • الگوریتم Rank Brain گوگل

    مقاله ای که در طراحی سایت اسپیناس می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم در مورد الگوریتم R…
 • طراحی سایت با بوت استرپ

  بوت استرپ (Bootstrap) چیست؟ زمانی که صحبت طراحی سایت میشود بوت استرپ از جمله فریم ورک هایی…
 • CRM چیست ؟

  Crm چیست ؟ امروز در طراحی وب سایت اسپیناس به این موضوع میپردازیم یک شرکت برای بیزنس خود عل…
بارگذاری بیشتر در طراحی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

تاثیر سئو وبلاگ در طراحی سایت

امروز می خواهیم در مورد موضوع تاثیر وبلاگ در طراحی سایت باهم صحبت کنیم. در طراحی سایت که ا…